Bizden Haberler

Broşür Resimleri

 
 
 

 

• 10 KASIM’DA ATA’MIZI ODTܒde ANDIK…

11/11/2013


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki yaklaşık bin kişinin katıldığı Atatürk’ü Anma Programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Müzik dinletisinden sonra Dr. Aydın Tiryaki tarafından hazırlanan 13 dakikalık video, fotoğraf ve metinlerden oluşan “KURTULUŞUN YOLU ve BİR DEVRİMİN ÖYKÜSÜ: ATATÜRK ve İNEBOLU” başlıklı videoda Kurtuluş Savaşı’na İnebolu’nun katkısı, Mustafa Kemal’in İnebolu’yu ziyareti ve Şapka-Kılık Kıyafet Devrimi anlatıldı.

Katılımcıların büyük bir ilgi ile izledikleri sunum; “Bu ne güzel memleket” bölümüyle başladı.
İnebolu’dan Ankara’ya kağnılarla cephane taşınan yol, Nazım Hikmet ve Vala Nurettin’in 1921 yılı Ocak ayında İnebolu’dan Ankara’ya 9 gün süren yürüyüşleri sırasında yazdıkları “İç Anadolu’ya ilk bakış” şiirinden alıntılarla tanıtıldı.

Şiirde anlatılan yol koşulları, o yoldaki kahramanlık öykülerine bağlandı.

9 Haziran 1921 sabahı İnebolu sahilinde cephanenin kıyıya indirilmesi ve İnebolu’nun iç bölgelerine taşınması Turgut Özakman’ın “Şu Çılgın Türkler” kitabından alıntılarla anlatıldı.

Kastamonu, Seydiler ve İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın sembol isimlerinden Şerife Bacı’nın cephane taşırken kağnısının yanında donarak şehit olduğu acıklı öyküsüne yer verildi.

Mustafa Kemal’in cephede söylediği “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da kulağım İnebolu’da” sözleri vurgulandı. 11 Şubat 1924 tarihinde TBMM’nin çıkarttığı 66 numaralı Kanunla İnebolu’ya verilen "Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası”nın görüntüleri sunuldu.

Mustafa Kemal’in 25 Ağustos 1925’te İnebolu’ya gelişi ve 27 Ağustos’ta verdiği Şapka Nutku anlatıldı ve nutuktan kısa bölümler sunuldu:

Atatürk’ün nutkunu verdiği Türk Ocağı binasının tarihçesi anlatıldı. 1893’te yapılan binanın 1900 başlarındaki fotoğrafları eşliğinde o yıllar anlatıldıktan sonra, 2000’li yıllardaki restorasyonu ve yeni görünümü sunuldu. Binanın önündeki Atatürk Heykeli ve Yılmaz Büyükerşen’in yaptığı ve binanın içinde yer alan Atatürk’ün balmumu heykeli anlatıldı.


Kitabında İnebolu’nun Kurtuluş Savaşı’na katkısını uzun uzun anlatan, bu yıl 28 Eylül’de yitirdiğimiz yazar Turgut Özakman da anıldı. Özakman’ın 2006 yılında ODTܒden Üstün Hizmet Ödülü aldığı vurgulandı. İnebolu’daki izler sunulurken İnebolu’daki Turgut Özakman İstiklal Yolu Parkı’nın görüntüleri yer aldı.

Anma programı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “Atatürk ve Millet” başlıklı konuşması ile son buldu.

Teşekkürler Aydın Tiryaki, teşekkürler ODTÜ..

Aydın Tiryaki:
1959’da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdu. İnebolu Lisesi’nden sonra ODTÜ Kimya Mühendisliğinde okudu, yüksek lisans ve doktorasını da aynı bölümde yaptı. Halen ODTÜ Araştırmalar Koordinatörlüğünde çalışıyor.


 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

 

 

 

 

 

Web Tasarım  Ayra Bilgisayar