Bizden Haberler

Broşür Resimleri

 

 

• TURGUT ÖZAKMAN’I ANIYORUZ…

25/11/2013


30 Kasım 2013 Cumartesi günü saat 14.00’ de Dernek binamızda Sn. Ayla Özakman’ın da katılımı ile merhum Turgut Özakman’ı anma toplantısı yapılacaktır.

Toplantıda Özakman’ın yaşamını anlatan sunumun ardından Sn. Prof.Dr. Haluk Pamir, Prof.Dr. Sadık Erik, Sn. Nail Tan, Sn.Yavuz Atay konuşma yapacaklardır. Sıcacık aile ortamında yapacağımız toplantıya tüm üyelerimizi bekleriz.
 

TURGUT ÖZAKMAN 1930’da Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre avukatlık yaptı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosuna Edebi Kurul raportörü olarak girdi. TRT’de Program Müdürlüğü, Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve dört yıl Genel Müdürlük yaptı.
Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu’nda (1988-1994) üyelik ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
DTC Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde 30 yıl “dramatik yazarlık” dersi öğretim görevlisi olarak çalıştı. Evli. Üç çocuğu, üç torunu var.
1998’de, kendisine, “üstün hizmetleri dolayısıyla” Anadolu Üniversitesi’nce Fahri Doktor unvanı verildi.
Birçok oyun, senaryo, roman, tarih konusunda araştırma kitapları yazdı.
Çeşitli ödüllerin yanı sıra 1999’da, “Türk toplumunun kültür ve sanat hayatına katkı ve hizmetlerinden dolayı” Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer görüldü.
2005’te yayımlanan ve büyük yankı uyandıran Şu Çılgın Türkler adlı belgesel romanı dolayısıyla Yeditepe Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi tarafından Fahri Doktor unvanı, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi tarafından ise Topluma Katkı, Topluma Hizmet ve Atatürk Ödülü ile ödüllendirildi, pek çok kuruluştan özel ödül aldı.
“Türkiye Üçlemesi”nin diğer kitapları Diriliş-Çanakkale 1915 2008’de, Cumhuriyet-Türk Mucizesi 2009’da ve Cumhuriyet-Türk Mucizesi/2 2010’da yayımlandı. 2012’de ise Çılgın Türkler Kıbrıs okurla buluştu.
Ordu ve İnebolu fahri hemşeriliğine kabul edildi. İnebolu’da Turgut Özakman parkı açıldı.
Yeni birçok ödül arasında Afife Jale, Muhsin Ertuğrul, Sadri Alışık, Türkân Saylan Ödülü, İstanbul Barosu’nca Cumhuriyete Hizmet Ödülü, Antalya Eğitim-İş şubesince Başöğretmen Atatürk Ödülü , 2006 yılında ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü, verildi.
Senaryosunu yazdığı Dersimiz: Atatürk’ün kitabı filmiyle birlikte 2010’da okurlarıyla buluştu. Diriliş kitabından senaryolaştırdığı Çanakkale 1915 filmi 2012’de gösterime sunuldu.
Tiyatro oyunları ve senaryolarıyla çok geniş bir izleyici kitlesine; elden ele dolaşan kitaplarıyla milyonlarca okura ulaşan TURGUT ÖZAKMAN 28 Eylül 2013’te aramızdan ayrıldı.

 

 

 

Web Tasarım  Ayra Bilgisayar